חידלות פירעון

מהי חידלות פירעון? חדלות פירעון היא מצב כלכלי בו יחיד (אדם פרטי או עוסק מורשה) או תאגיד, אינם יכולים לפרוע את התחייבויותיהם מאחר והם נמצאים או עלולים להימצא במצב כלכלי בו סך הנכסים שלהם קטן מסך החובות שלהם.

עבור מי מיועדים הליכי חדלות פירעון?

בהליכי חדלות פירעון רשאי, כאמור, לנקוט כל גוף, בין אם הוא פרטי או עוסק מורשה, או, במקרים מסוימים, תאגיד. כאשר סכום החובות שצברו עולה על 150,000 ₪ ינוהל ההליך בפני הממונה וכאשר סכום החובות נמוך מ- 150,000 ₪, ינוהל ההליך בפני רשם ההוצאה לפועל. אפשרות נוספת היא כי ההליכים ייפתחו עם הגשת בקשת נושה (אדם או חברה לה הוא חייב כספים) או היועץ המשפטי לממשלה.  

חדלות פירעון יחידים

הליך חדלות פירעון יחידים (בעבר כונה הליך פשיטת רגל) הינו הליך משפטי שנועד לאפשר לאדם פרטי (גם עוסק מורשה יכונה לעניין זה כיחיד) שנקלע למצב שבו תזרים המזומנים ו/או הכנסותיו עשויים שלא להספיק לו בכדי לעמוד בהתחייבויותיו לנושים שלו, חברות או ארגונים, ועשוי לסייע בידיו לשם הגעה להסדיר את כלל חובותיו בהליך מרוכז אחד ולפרוע, ולו באופן חלקי, את חובותיו כך שיוכל להגיע לשיקום כלכלי ולהתחיל בדרך חדשה.

חדלות פירעון תאגידים

חדלות פירעון חברות (בעבר כונה הליכי פירוק) הינה הליך שנועד לאפשר לתאגידים שנקלעו למצב של אי יכולת לעמוד בהתחייבויותיהם כלפי הנושים לנסות ולהקפיא את המצב המשפטי לתקופה מסוימת ולהבריא את מצבה הכלכלי של החברה מתוך רצון שבכך תצליח החברה לעמוד בהתחייבויותיה לנושיה. עם זאת, במידה והחברה לא תצליח להראות אופק כלכלי ו/או תכנית שיקום סדורה, החוק מאפשר את פירוקה וחלוקת נכסיה לנושים לפי חלקם היחסי ולפי סדרי הנשייה הקבועים בו.

פירוק חברה חדלת פירעון

ישנם עסקים רבים בישראל שהתחילו כעסקים קטנים אולם התפתחו, גדלו וחלקם הפכו  לגדול לאימפריות כלכליות. עם זאת, ובאופן טבעי, ישנם עסקים, עליהם לא מרבים לדבר, שלא צלחו, בשל סיבות ונסיבות שונות (כישלון עסקי טהור, מינוף יתר, בעיית תזרים מזומנים, שינוי נסיבות מאקרו כלכלי ועוד) והגיעו, בחלק מהמקרים אף להליכי חדלות פירעון.

הבראה ושיקום חברות

בין כלל החברות שהגיעו למצב של חדלות פירעון ישנן כאלה שבכל זאת ניתנת להן האפשרות להיכנס להליך שבו יוכלו להמשיך ולתפקד בניסיון לשקם את עצמן. כל זאת, על אף ולמרות שבדרך לעתים הן מותירות אחריהן שובל עצום של חובות עתק לספקים, חברות ויחידים.

כדי שחברה, תאגיד או בעל עסק יוכל להיכנס לקטגוריה זו ולקבל מעמד שיאפשר לו ולחברה שברשותו הבראה ושיקום הוא מוכרח לקבל סיוע משפטי מקצועי, עליו לעמוד תחת השגחת נאמן, לשמור על תנאים והגבלים רבים, ולספק דוחות ביצוע חיוביים שיוכיחו מעבר לכל צל של ספק כי הוא מועמד ראוי שעומד בתנאים לקבלת תכנית שיקום כלכלית.

עבור חברות כגון אלה, הליך של חדלות פירעון נמשך על פי רוב מספר שנים וכולל שלושה שלבים עיקריים או תקופות:

השלב הראשון – פתיחת ההליכים: בתקופה זו מוגש נגד החייב – בין אם מדובר בתאגיד או יחיד- צו המכונה "צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי". את הצו יכול לבקש החייב עצמו מיוזמתו באופן פרטי או על ידי מייצג מטעמו, כמו גם הנושה, על ידי בקשת נושה ואף על ידי היועץ המשפט לממשלה במקרים מסוימים.

השלב השני – תקופת הביניים: תקופה זו נמשכת כתשעה חודשים מרגע קבלת הצו ומאפשרת לממונה לבחון על ידי הגבלות שונות, מימוש נכסים ודוחות תקופתיים האם ישנה כדאיות כלכלית לשיקום העסק. חוק חדלות הפירעון החדש מציב את שיקומו הכלכלי של החייב בעדיפות גבוהה, על ידי הגדלת סכומי החובות שהנושים יוכלו לקבל, קיצור הליכים משפטיים וצמצום הבירוקרטיה.

השלב השלישי – תקופת השיקום הכלכלי: תקופה זו למעשה חותמת את הליך חדלות הפירעון ומאפשרת לחייב – במידה ודוח ממצאי הבדיקה של תקופת הביניים הראו כי הוא עומד בתנאים הנדרשים – להתחיל בתכנית לשיקומו הכלכלי על פי צו. תכנית זו המהווה למעשה תכנית לפירעון החובות (החזר החובות) תאפשר לחייב לקבל פטור מתשלום של חלק מהחובות.

 

למה לפנות דווקא אלינו?

אנו במשרד עו"ד ירדני אמיראס מציעים ללקוחותינו שירות הכולל יכולת אינטגרציה רבת ממדים בנושאים משפטיים מגוונים אשר מספקת לו מעטפת משפטית כלכלית-עסקית רחבה. יכולתנו זו, מובילה אותנו לא פעם לתוצאות יוצאות דופן כאשר בין לקוחותינו נמנים גופים ציבוריים, אנשי עסקים ומשקיעים, גופים מוסדיים מובילים ואף משרדי ממשלה. 

משרדנו מתמחה במתן שירותי ייעוץ, ליווי וייצוג של לקוחות פרטיים ותאגידים בפני הערכאות המשפטיות מפתיחתו של תיק לחדלות פירעון ועד למתן ההפטר המיוחל.

בין שמדובר בחייב ובין שמדובר בנושה, אנו מודעים לכך שתקופה זו היא לא פשוטה עבור הלקוח ולכן השירות אותו אנו נותנים במקרים כגון אלה הוא אישי-פרטני אך יחד עם זאת מקצועי וללא רבב. אנו מלווים את לקוחותינו בתקופה המורכבת הזו על כל השלבים שבה באופן צמוד, תוך שאנו לוקחים בחשבון את כל החומרים, הנסיבות האישיות וההגבלות המסחריות. אנו מבינים כי מדובר בתקופה המביאה עמה תחושת דחק וחוסר וודאות ולכן בין שמדובר ביחיד או תאגיד, נתאים לו, ככל הניתן, תכנית אסטרטגית להסדר חובות והבראה שלאחריה יוכל להתחיל מחדש.   

צוות המשרד שלנו מורכב מעורכי דין מומחים ובעלי וותק רב שהצליחו להביא לסגירתם המוצלחת של תיקי חדלות פירעון מורכבים במיוחד, ובמקרים מסוימים אף אפשרו את שיקומן והבראתן של חברות רבות שהמשיכו לפעול כרגיל ולהעסיק עובדים רבים. אנו מתמחה בהסדרי פשרה מול נושים לרבות מול בנקים, במתן שירות והגנה משפטית לחייבים מפני עיקול, בביטול צווי עיכוב יציאה מהארץ, בטיפול בהליכי הוצאה לפועל, בבקשות לצווי תשלומים, בביטול הגבלות בבנקים כמו גם הגבלות על רישיון נהיגה ודומיהם.  

זה המקום לציין כי משרדנו מעורה במיוחד בתחומי משפט שונים נוספים ומגוונים, ומשום שכך, בעל יכולת ראיה כלכלית-עסקית-משפטית מקיפה הקריטית בטיפול בתיקים רגישים ומורכבים כגון אלו. אנו עומדים לרשות לקוחותינו בכל דבר ועניין ומעניקים שירות כולל ומקיף המספק ללקוחותינו את הכיסוי המשפטי הטוב ביותר.

ליעוץ משפטי לחברות ועסקים כתבו לנו: